valdek

Zřícenina Valdek

 

valdekZřícenina hradu Valdek se nachází ve VÚ Brdy, kousek od obce Neřežín  (Chaloupky)

Hrad se nachází asi 50 m od parkoviště směr les.

Poblíž je rovněž stále funkční hotel pro papaláše (tzv. rekreakční  zařízení)

Trocha popisu a historie

Jedná se o krásnou gotickou zříceninu uprostřed brdských lesů týčí se nad údolím Červeného potoka.  Dříve bylo za příkopem předhradí, kde se nacházelo hospodářské zázemí. Dnes ho zde již bohužel nenajdeme.

Hrad byl postaven během druhé poloviny 13. století Oldřichem Zajícem z rodu Buziců. Největší slávu sklízel hrad za Viléma Zajíce z Valdeka, který byl vnukem zakladatele a příznivcem Elišky Přemyslovny.

Hrad si prošel i obléháním v roce 1346 Děpoltem z Rýzmberka. Dále byl hrad dán i do zástavy Janu z Lestkova a vyplacen byl až v roce 1509. Vyplatil ho Kunat Pešík z Komárova, který jej poté vlastnil až do roku 1623. Toho roku mu byl totiž zabaven v rámci pobělohorských konfiskací a hrad se uvedl v zápisech jako opuštěný zámek uprostřed lesa.

Následně ho koupila Maří Slavatová z Valdštejna, poté Bořit z Martinic (v roce 1626), následoval Bruntál z Vrbna, knížata z Hanaou a jako poslední majitel byl kníže Heinrich von Hanau hrabě von Schaumburg.

Za 1. republiky hrad spravoval Klub českých turistů.

Správný hrad má své pověsti

Na hradbaćh prý lze spatřit bílou i černou paní. Bílá paní zde hlídá ukrytý poklad včetně zlatého stolu a dvaceti zlatými židlemi. Kdo jí přijde do cesty na toho se vrhne. Zjevuje se jen v určitou dobu a určitým lidem. Třeba budete mít štěstí :)

Další příhodou vážící se k tomuto hradu je zjevení Panny Marie Oldřichu Zajícovi. Ta mu pravila:

,,Zalíbilo se mi na tomto místě tak, že chci zde míti svůj stánek. Postav tu kostel a klášter ke své cti a slávě, k radosti mé i tisíců křesťanů, kteří sem budou putovati pro útěchu svých smutných, znavených duší.“

Na její přání nechal poté vystavět klášter Ostrov

facebooktwittergoogle_plusmail