roland

Neznámý projekt ČZ 180 Roland


Bohužel ne všechny hezké motorky se vyráběly sériově. A je to škoda! Jednou z nich je tahle krasavice ČZ 180 Roland. Že nevíte o čem je řeč? Nevadí. Franky Vám to řádně přiblíží.

ČZ 180 Roland

Slovenský motocykl ČZ 180 Roland – a jeho zajímavý příběh příchodu na svět i jeho života!

Nedávno jsem se stavil na 95. výročí narození značky ČZ.
Je zajímavé, že mezi účastníky převažovali mladí/co nezažili Bolšána a pak staří, kteří zase naopak 2/3 života strávili v Bolšánově. Střední generace – co zažila oboje půl na půl – jako by byla „vymlácená“ nějakou epidemií.
Respektive reálně – tato naše generace domácí značky v podstatě přezírala a snažila se po 89 jako by jít „dále“. I z ostatních vrstevníků nebo i diskuzí „slyším“ tento
vnitří hlas – který „naší střední“ vtiskla životní doba půl čehý/půl hot.
Co mi ale v zářiových Strakonicích také utkvělo bylo zjištění historie vzniku „slovenského“ motocyklu ČZ 180 Roland.
Samozřejmě jsem věděl, že se tyto stroje „bouchaly“ někde na Slovensku, ale jak a proč mi dosud unikalo/či nezajímalo. Ale ono to zajímavé bezesporu bylo!
Jak jeden Slovák přijel do fabriky ČZ, přivezl jím postavený polotovar stroje a nabídkou „pojďme společně“ tohle vyrábět. Byl z fabriky vyhozen dveřmi (nakonec Strakoničáci vyhodili i Hondu a pak i mega koncern Kawasaki – vyrábějící i lokomotivy a to se jednalo o velikých investicích do technologií) .

Uběhlo půl roku a tentýž Slovák se vrátil „oknem“, vysypal prašule/nadiktoval požadavky/a objednal si na již vypnutých linkách dvoutaktů ČZ v první fázi snad 2000 polotovarů. A následně odebíral každý měsíc dalších 400 kusů, které ve vlastní režii dostavěl a úspěšně prodával po světězatímco motocyklová značka ČZ umírala.
Dokonce se v září 2014 ve Strakonicích objevil jak první vzniklý model Roland/ještě s v Senci laminovanými doplňky z prvních sérií, tak poslední s doplňky portugalských a nakonec také italských výrobců u poslední verze (černo fialová).
Příliš jsem těmto číslům nevěřil.
A tak následně doma prohledal časopisy z oněch let a ona to bylo opravdu tak – prostě dobrý slovenský oddíl!
foto: Časopis Motocykl 1993roland

facebooktwittergoogle_plusmail